Jak prać ubrania w pralce? – znaczenie symboli na metkach

piątek, 11th Wrzesień 2020

Każda z nas często staje przed dylematem trzymając w dłoni swoją ulubioną sukienkę i zadaje sobie pytanie: jak powinnam ją prawidłowo uprać by zachowała trwałość tkaniny i wyglądała jak nowa, bez uszkodzeń materiału? Nie martw się, poniżej przedstawimy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci odpowiednio nastawić pralkę z Twoimi ulubionymi ubraniami.

 

Pranie to czynność, która towarzyszy nam niemal codziennie. Nastawiamy pralkę, wyciągamy rzeczy, suszymy w pozycji pionowej lub poziomej według zaleceń producenta i wieszamy na wieszaku. Prawie u każdej z nas proces ten wygląda podobnie, dlatego w tym artykule skupimy się na czynności, która poprzedza wszystkie te etapy i która stwarza najwięcej problemów, czyli na odpowiedniej segregacji ubrań oraz na prawidłowym odczytywaniu oznaczeń prania na metkach. Ważne jest, by zawsze stosować się do zaleceń producenta.

Sukienka w kwiaty DENEBA1

Prawidłowe sortowanie ubrań – kolor, tkanina

 

Zacznij od oddzielenia ubrań na trzy grupy – białe, czarne i kolorowe. Te ostatnie możesz już segregować na odcienie i barwy pochodne, na przykład czerwony z ciemnym różowym. W tym przypadku warto tkaniny o intensywnych kolorach prać oddzielnie przy zastosowaniu odpowiednich środków, by te nie zabarwiły pozostałych ubrań. Pamiętaj, że sortowanie na jednolite kolory nie zawsze wystarczy. Jeżeli produkt posiada dodatkowe elementy w innym, kontrastowym kolorze różniącym się od podstawowego modelu warto go oddzielić w praniu, by nie doszło do uszkodzenia pozostałych ubrań. Innym istotnym czynnikiem jaki powinien być brany pod uwagę podczas segregacji są tkaniny z jakich uszyte zostały Twoje ubrania. Należy je również oddzielać, tak by w pralce cięższe tkaniny nie powodowały zniszczeń na delikatnych materiałach. Inaczej zachowywać będzie się jeans, który po namoknięciu jest ciężki, a inaczej jedwab, czy kaszmir. Sukienki z sukienkami. Koszule z koszulami, itd. Kieruj się tą zasadą.

Błędy popełniane podczas prania ubrań prowadzące do uszkodzeń mechanicznych

 

Najczęściej popełnianym błędem jest niezabezpieczanie zamków błyskawicznych i guzików. Wystarczy je zapiąć i zasunąć, tak by nie doszło do zadrapania, naciągnięcia nici czy podziurawienia tkaniny. Podobne elementy, które mogą powodować uszkodzenia znajdują się również w bieliźnie – tutaj idealnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie specjalnych woreczków, które dostosowane są do prania bielizny. A jak należy odczytywać symbole na metce?

Szyfonowa sukienka MAKIRA

Oznaczenie prania na metce – jak czytać symbole?

 

Często na metkach pojawiają się różne znaki, które informują nas, jak należy prawidłowo wyprać dane ubranie. I tutaj wracamy do tej ukochanej Twojej sukienki, która blokuje Cię przed nastawieniem prania, może to być oczywiście inny element garderoby, co tylko uwielbiasz i nie chciałabyś by niefortunnie uległo zniszczeniu, zmechaceniu czy wyblaknięciu. Zerknij na poniższą infografikę – na której znajdują się najpopularniejsze symbole, jakie umieszcza się na metkach. Takie znaki znajdziesz również na metkach Vissavi. Pod każdym z nich wyjaśniamy jego znaczenie, a więcej szczegółów i informacji dodanych jest poniżej. Jeśli potrzebujesz, to zapisz sobie zdjęcie, wydrukuj i powieś nad pralką, byś już zawsze miała wszystko to, co najważniejsze blisko siebie.

Zgodnie z powyższą rozpiską możesz zacząć oddzielać ubrania na te, na których zaznaczone są identyczne symbole i wkładaj je razem do pralki. Istotne jest, by bęben był zapełniony do 3/4, tak by ubrania swobodnie mogły namakać. Nasze pralki wyposażone są w program prania ręcznego, więc śmiało możesz taki wybrać. W tym przypadku upewnij się, czy dana tkanina z której uszyte jest Twoje ubranie może być prana mechanicznie. Jeśli nie, wypierz ręcznie swoje ubranie. Jeśli nastawiasz pralkę, pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze. Najbezpieczniej prać w 30 stopniach, ale i w tym przypadku również zerknij na metkę wewnętrzną i zasugeruj się tym, co podaje producent. Pamiętaj, że odpowiednie pranie przedłuża świeżość Twojego ubrania, dlatego nie zapomnij o stosowaniu takich środków, które są odpowiednie dla danego materiału, koloru i nie powodują wyblaknięć i plam, a Twoja szafa zawsze będzie pełna pięknych ubrań. 

Szyfonowa sukienka MAKIRA


Pięć zasad poprawnie wykonywanego prania:

  • właściwa segregacja ubrań na kolory i rodzaj tkanin,
  • zabezpieczanie elementów, które mogą powodować uszkodzenia na materiałach,
  • odpowiednio ustawiony tryb prania w pralce,
  • właściwa temperatura,
  • stosowanie wysokiej jakości środków piorących.

Kieruj się tymi zasadami, a Twoje pranie nabierze zupełnie nowej jakości i stanie się bezstresowym zajęciem i pamiętaj, zawsze czytaj etykiety. Jeśli masz pytania, to śmiało daj znać w komentarzu i bardzo jesteśmy ciekawe, czy masz może swoją indywidualną metodę na pranie trudnych zabrudzeń? 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *